Analizy

Rok 2014 za nami…

02-01-2015

U progu nowego roku warto spojrzeć wstecz i zadać sobie pytanie, czy na tak trudnym rynku można jeszcze zarabiać. Przypomnijmy, że indeks WIG w ciągu mijającego roku praktycznie nie zmienił swojej wartości. Można śmiało stwierdzić, że strategia "kup i trzymaj" tym razem by się nie sprawdziła. Czy zatem nasze "strategie guru" pozwoliłyby na osiągnięcie lepszych rezultatów?

Poniżej przedstawiamy zestawienie 5 najlepszych strategii pod względem symulowanej stopy zwrotu w 2014 roku:

Wyniki strategii 2014
Pierwsze zaskoczenie związane jest z tym, że najlepsza strategia w 2014 roku…"nie błyszczy" w zestawieniu długoterminowym. Strategia słynnego zarządzającego funduszami Legg Mason Billa Millera pozwoliłaby zarobić najwięcej w mijającym roku ale w okresie ostatnich 7 lat już tak dobrze sobie nie radziła.

To spostrzeżenie rodzi kolejne pytanie: czy można wskazać takie strategie, które pozwaliłyby zarobić zarówno w 2014 roku, jak i charakteryzują się wysoką średnioroczną stopą zwrotu w okresie ostatnich 7 lat?

Na szczęście nie trzeba długo szukać. Wystarczy rzut oka na zestawienie długoterminowe:

Wyniki strategii 7 lat

Dwie, spośród 5 najlepszych strategii długoterminowych zajęły również miejsce na podium w 2014 roku i są to: strategia CRD oraz strategia Martina Zweiga. W chwili obecnej 9 spółek spełnia kryteria strategii CRD. W przypadku strategii Martina Zweiga są to 3 podmioty. Jakie? Aby to sprawdzić wystarczy zalogować się w naszym serwisie.

Co ciekawe, pomimo, że część strategii prezentowanych na gieldowyradar.pl nie było w stanie pokonać indeksu WIG w 2014 roku, to w dłuższym okresie każda ze "strategii guru" ma wyższą symulowaną stopę zwrotu niż indeks WIG.

Życzymy udanych inwestycji w 2015 roku!
Zespół gieldowyradar.pl

« powrót