Aktualności

Strategia Johna Templetona – nowość

24-10-2014

John Templeton, którego sylwetki nie trzeba szerzej przedstawiać, twierdził, że nie ma prostych rozwiązań jeżeli chodzi o inwestowanie w akcje. Gdy mamy do dyspozycji przeszło 100 różnych wskaźników twierdzenie to wydaje się tym bardziej trafne. Sam Templeton kierował się jednak czterema głównymi kryteriami: wskaźnikiem C/Z, rentownością operacyjną oraz kapitałową, a także spójnością ceny ze wzrostem zysku. 

John Marks Templeton urodził się w Stanach Zjednoczonych w 1912 roku. Ukończył tam Uniwersytet Yale, a następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii gdzie kontynuował studia na Uniwersytecie w Oksfordzie jako stypendysta Rhodes. Tam uzyskał tytuł magistra prawa. W trakcie studiów w USA, jednym z jego wykładowców był nawet twórca, czy jak kto woli, prekursor inwestowania w wartość Benjamin Graham. W 1937 roku Templeton został współzałożycielem firmy inwestycyjnej Templeton, Dobbrow & Vance.

Jedną z legendarnych inwestycji JohnaTempletona było kupno akcji 104 spółek w 1939 roku. W każdą z nich zainwestował 100$, przy czym kupował tylko akcje, za które płacono wtedy mniej niż 1$. Wydał, jak łatwo policzyć 10.400$. Po czterech latach sprzedał on swój portfel za 40.000$, choć w międzyczasie aż 34 spółki z tej grupy zbankrutowały.

Był twórcą dwóch znanych funduszy inwestycyjnych: Templeton Growth Fund oraz Templeton Emerging Markets Fund.

W ramach interpretacji strategii tego słynnego inwestora specjaliści z Quant Research stworzyli następujący zestaw kryteriów:

  • Cena / Wartość księgowa – wyższa (tak, wyższa!) od 40% wartości dla wszystkich spółek (funkcja „Rank”),
  • Zysk na akcję 1 Y CAGR % – dynamika przyrostu zysku rok do roku wyższa od 12%,
  • Zysk na akcję 3 Y CAGR % – średnioroczna dynamika zysku na akcję w trzech ostatnich latach także wyższa od 12%,
  • Rentowność inwestycji – wyższa od 80% wartości wskaźnika dla wszystkich spółek (funkcja „Rank”)
  • Rentowność kapitału zaangażowanego – także wyższa od 80% wartości wskaźnika wszystkich spółek (funkcja „Rank”). 

Poniżej prezentujemy wyniki symulacji tej strategii na tle indeksu WIG w ciągu ostatnich 7 lat.

John Templeton 23.10.2014 - wykres1

Na chwilę obecną strategia sir Johna Templetona nie radzi sobie tak dobrze na tle konkurentów, jak chociażby prezentowana niedawno nowość, strategia CRD. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na dobre zachowanie tej strategii na tle WIG w ostatnich 3 miesiącach.

John Templeton 23.10.2014 tabela

W chwili obecnej kryteria tej strategii spełnia 6 spółek. Aby dowiedzieć się, które wystarczy odwiedzić nasz serwis.

Zespół gieldowyradar.pl

« powrót