Analizy

Wzrost po rozsądnej cenie, czyli inwestycje GARP. Cz. I.

06-06-2014

Growth at a reasonable price (GARP – wzrost po rozsądnej cenie) to model inwestowania w akcje spółek, które spełniają założenia niedowartościowania (value) i jednocześnie posiadają potencjał wzrostu (growth). Strategia ta poszukuje przedsiębiorstw o potencjale wzrostu większym niż średnia na rynku, wycenianych poniżej ich wartości wewnętrznej (często z powodów innych niż fundamentalne). W ten sposób GARP łączy w sobie najlepsze cechy dwóch popularnych metod inwestycji w akcje (growth i value). Ten styl został opracowany i rozpowszechniony przez jednego z guru inwestycji, Petera Lynch’a.

Dużą popularność zyskał na początku XXI wieku, po spektakularnym pęknięciu „bańki” na rynku dot-comów, czyli gwałtownym załamaniu po latach hossy towarzyszącej popularyzacji i rozwojowi Internetu, zwanej także bańką internetową. Po tamtej wyprzedaży inwestorzy zaczęli ochoczo szukać okazji inwestycyjnych. Spółki takie jak Cisco, IBM czy Yahoo! nie tylko przetrwały, ale dzięki zmniejszonej konkurencji, ich biznesy wzmocniły się. Jednak przecena ich także nie ominęła, kurs Cisco zniżkował o 70%, podobnie IBM, zaś cena akcji Yahoo! spadły ze 120$ do 15$. Tego typu spółek poszukuje GARP.

Idealna spółka, spełniająca kryteria GARP’a powinna cechować się potencjałem wzrostu przychodów i zysków powyżej średniej i jednocześnie być handlowana przy niskich wskaźnikach oceniających jej wartość wewnętrzną. Przy czym, nie musi to być wzrost na poziomie 50% rocznie, GARP zadowoli się przyrostem wyników przedsiębiorstwa na poziomie 10-20%. Do oceny, zarówno potencjału wzrostu, jak i wartości wewnętrznej, można wykorzystać dość dużą liczbę różnego rodzaju wskaźników, przy czym inwestorzy powinni skupić się w szczególny sposób na akcjach, których cena będzie rosła głównie z dwóch powodów.

Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, akcje są notowane poniżej ich wartości wewnętrznej. Jeżeli obecna cena akcji leży poniżej celu wyznaczanego przez wycenę fundamentalną, to w przyszłości powinna wzrosnąć. Tak przynajmniej wynika z teorii, a i doświadczenie raczej to potwierdza.

Po drugie, przedsiębiorstwo ma potencjał wzrostu przewyższający średnią rynku. Jeżeli spółka się dynamicznie rozwija, to rosną jej przychody oraz zyski, co z kolei przekłada się na cenę jej akcji w stopniu co najmniej wprost proporcjonalnym. Nawet intuicyjnie czujemy, że gdy spółka więcej sprzedaje, utrzymując jednocześnie marże, lub je nawet podnosząc, to jej zysk na akcję rośnie, co znajdzie odzwierciedlenie w wycenie giełdowej.

Wskaźnikami, które najlepiej oddają ideę GARP’a są PEG, dynamika zysku na akcję, rentowność kapitału zaangażowanego czy kapitału własnego. Oczywiście wachlarz możliwych do wykorzystania mierników wartości czy wzrostu jest większy i zachęcamy do własnego eksperymentowania. Można przyjąć, że głównymi grupami będą wskaźniki wzrostu, marżowości i rentowności oraz rynkowe.

Wskaźnik PEG został omówiony w jednym z poprzednich artykułów (zachęcamy do zapoznania się z nim). Przypomnijmy tylko, że wskazuje on na to, jaką wartość przybiera wskaźnik Cena do Zysku z uwzględnieniem dynamiki zysku przypadającego na akcję. GARP poszukuje spółek ze wskaźnikiem PEG nie większym niż 1, co oznacza, że potencjał wzrostu zysku mierzony jego dynamiką, podąża za jego wyceną. Dynamika zysku na akcję obliczana jest jako stosunek zysku na akcję (EPS) w bieżącym okresie do historycznego wyniku (np. sprzed roku lub trzech ostatnich lat) i pozwala ocenić szybkość wzrostu spółki. Im wyższa wartość tym lepiej. Jak już wspomnieliśmy, za minimum możemy uznać przedział 10-12%. Rentowność kapitału zaangażowanego, jest to podstawowy miernik rentowności wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo kapitału. Ocenia on poziom zwrotu generowanego przez kapitał zainwestowany w przedsięwzięcie (uwzględnia zarówno kapitał własny, jak i obcy w postaci kredytów, czy obligacji). Wysoka wartość wskaźnika sugeruje że mamy do czynienia ze spółką dobrze zarządzaną i stabilną finansowo.

Podsumowując, GARP ma tę zaletę, że łączy w sobie dwa bardzo popularne style inwestowania wykorzystując z nich to co najlepsze. Inwestorzy nie szukają ani akcji zbyt drogich, ani spółek, których wzrost nie rokuje najlepiej. Na tej podstawie nasz zespół opracował autorską strategię, której założenia znajdą Państwo w przyszłotygodniowym artykule. Zostanie w nim także omówiony wynik symulacji działania strategii (back test) uzyskany za pomocą narzędzi dostępnych w serwisie gieldowyradar.pl. Przedstawimy także krok po kroku, a dokładniej, miesiąc po miesiącu, jak wyglądałaby inwestycja na podstawie tej strategii w 2012 roku. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Autor: Klaudiusz Rybak, wiceprezes Quant Research sp. z o.o.
 
Treści zawarte w raporcie nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym właściciel oraz autorzy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w raporcie.Autor oświadcza, że dołożył wszelkich starań, aby publikowane w raporcie informacje były rzetelne i kompletne. Jednakże nie gwarantuje, że dostarczane informacje są ściśle prawdziwe i kompletne, i nie będzie z tego tytułu ponosił żadnej odpowiedzialności.

« powrót